Domek drewniany dla dzieci, spełnienie marzeń?

Dziecięce marzenia wiecznie żywe

Czy istnieje taka przestrzeń, w której marzenia, wyobraźnia i piękny świat baśni ożywają, stając się nie tylko rozwijającą, ale i ekscytującą przygodą? Umysł dziecka jest niezwykłym i pięknym miejscem, które wymaga szczególnej strefy przystosowanej do prawidłowego rozwoju, tak by zapewnić mu najlepsze wykorzystanie drzemiących w nim możliwości. Jak zapewnić dziecku takie miejsce i gdzie go szukać?

Dlaczego domek dla dziecka to nie tylko świetna zabawka?

Pamiętacie jeszcze misternie tworzone z koców i prześcieradeł bazy lub budowane za pomocą desek i sznurka domki na drzewie? Co sprawiało, że taka własna przestrzeń stawała się spełnieniem marzeń? To małe schronienie, w którym możliwe jest samodzielne odkrywanie świata oraz nauka niezależności albo wręcz odwrotnie, miejsce spotkań z przyjaciółmi, własne cztery kąty, nad którymi można zawiesić znak mówiący “Dorosłym wstęp wzbroniony!” lub odkrywać bezkresne krainy właśnie razem z rodzicami, którzy są w ten sposób w stanie aktywnie uczestniczyć w życiu i rozwoju dziecka. Chcąc stworzyć możliwie najlepszą przestrzeń do zabawy, warto zadbać nie tylko o dobrej jakości miejsce, ale również jego wyposażenie. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne, a znajdujące się w środku zabawki jak tablica kredowa, gry logiczne, czy ruchowe zagwarantują dziecku ciekawą, budującą i edukacyjną zabawę. W celu wymienienia kilku unikalnych atrybutów, jakie posiadają domki ogrodowe dla dzieci, warto wspomnieć o:

 • zabawie ruchowej na świeżym powietrzu,
 • okazji do zabawy z rówieśnikami,
 • możliwości wspólnej zabawy całą rodziną,
 • bezpieczeństwie, ponieważ pociecha bawi się w odpowiednio stworzonym dla siebie otoczeniu pod okiem rodziców,
 • rozwijaniu wyobraźni, kreatywności i niezależności,
 • budowaniu więzi podczas wspólnej zabawy z rodzicami i rówieśnikami,
 • rozwijaniu pozytywnych zachowań społecznych,
 • rozwijaniu umiejętności motoryczno-ruchowych,
 • poszerzaniu wiedzy dziecka i nauce przez zabawę,

oraz oczywiście wiele innych plusów. Domki dla dzieci to tak naprawdę jedna z najbardziej uniwersalnych zabawek dająca nieograniczone możliwości zarówno modułowe, gdyż możemy wybrać opcje z huśtawkami, zjeżdżalnią, piaskownicami etc., ale także świetna okazja na spędzanie wspólnego czasu z całą rodziną. Jest to unikalna możliwość poznania zainteresowań dziecka, jego preferencji, a także drzemiących w nim potencjałów i możliwości. Wspólna zabawa poza tworzeniem i umacnianiem więzi, sprzyja również budowaniu zaufania i autorytetu w oczach dziecka, a nawet stanowi unikalną okazję do powrotu w świat własnego dzieciństwa.

Czym się kierować przy wyborze?

Ogrodowe drapacze chmur muszą przede wszystkim spełniać rygorystyczne warunki konstrukcyjne. Zadbanie o stabilność i jakość wykonania to pierwszy czynnik na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Kolejnym powinno być wykonywane z najwyższej jakości drewna, odpowiednio wyselekcjonowanego i zabezpieczonego nietoksycznymi lakierami w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci oraz upewnienie się, że producent od którego planujemy zakup, jest marką solidną, z doświadczeniem i zespołem wykwalifikowanych specjalistów. W trosce o ekologię warto również o to, by domki były bezpieczne także dla środowiska. Drewniane, w pełni biodegradowalne kąciki dla dzieci to zdecydowanie lepszy wybór niż jednosezonowe, plastikowe domki i place zabaw, których konstrukcja i stabilność pozostawiają wiele do życzenia. W takich sytuacjach, wybór pozornie droższej opcji, może okazać się o wiele lepszą inwestycją, która zapewni wiele lat doskonałe zabawy dla ciebie i twoich pociech, bez konieczności ciągłej konserwacji i napraw. Wolnostojące domki drewniane dzięki swojemu unikalnemu urokowi świetnie wpasują się do każdego ogródka, przywodząc na myśl zaczarowaną chatkę schowaną gdzieś głęboko w bajkowym lesie. Wysoka estetyka i jakość wykonania sprawią, że ten dodatkowy element przydomowej zieleni będzie cieszył nawet najbardziej wymagające oko, a drewniana konstrukcja posiada magiczne właściwości starzenia się wraz z dorastającą pociechą.

Dzięki trwałości i solidności drewniany plac zabaw sprawdzi się również przy intensywniejszej eksploatacji jako alternatywa plastikowych, publicznych odpowiedników, które szybko tracą swój estetyczny wygląd oraz wymagają systematyczniejszej i kosztowniejszej konserwacji. Chatki w różnej konfiguracji dedykowane są także jako urozmaicenie przedszkoli, hoteli, a nawet apartamentów, w charakterze ciekawych i funkcjonalnych elementów wystroju.

Gry, zabawy i o wiele więcej

Dzięki możliwościom modyfikacji domków, jakie zapewnia wiele marek dostępnych na rynku, możemy skomponować zestaw atrakcji idealny dla naszej pociechy:

 1. Domek - podstawowy, ale w żadnym razie nienudny początek przygody. Sama drewniana chatka jest idealnym podłożem do zbudowania bajkowego świata dla dziecka, osadzając i jego i siebie w roli głównych protagonistów, odkrywców, piratów, rycerzy i innych magicznych, czy po prostu ciekawych istot.
 2. Dodatkowe moduły - każdy domek, można dodatkowo wyposażyć w zestaw wspomagających komponentów jak piaskownice, huśtawki czy zjeżdżalnie. Wspólne lepienie babek z piasku, czy raczej zabaw w piekarnie, zjeżdżalnia albo magiczne wrota do innej krainy, czy samolot do złudzenia przypominający huśtawkę to zaledwie wierzchołek możliwości.
 3. Wyposażenie domku - oczywiście nie można zapomnieć również o wnętrzu! Edukacyjne gry w postaci planszówek czy quizów to doskonała zabawa dla całej rodziny, a przede wszystkim możliwość nauki i rozwoju dziecka.

Plusy zabaw z dzieckiem

Nie komputer, nie telewizor, nie telefon. W erze cyfryzacji i wszechobecnej technologii ciężko docenić ciepło wspólnie spędzonego czasu, rozmowy i poczucia bliskości. Drewniany domek to nie tylko zamknięta przestrzeń dedykowana dzieciom! To przede wszystkim świetna okazja na spędzanie wspólnego czasu z całą rodziną. Dzięki temu nasza pociecha chętniej podzieli swoją wizję świata, pokaże postrzeganie codziennych czynności czy zjawisk z zupełnie nowej perspektywy, a nawet zapozna ze swoimi marzeniami czy aspiracjami. 

Wartości rozwojowe dziecka

Oczywiście zabawki takie jak domki ogrodowe dla dzieci niosą za sobą szereg różnych plusów istotnych dla rozwoju dziecka. To od naszego zaangażowania jako rodziców i opiekunów zależy, jak wiele nasza latorośl będzie w stanie się nauczyć i jak bardzo się w tę naukę zaangażuje. Dzięki zapewnieniu dziecku odpowiedniej przestrzeni zadbamy o jego:

 • niezależność,
 • umiejętności społeczne,
 • kreatywność,
 • wyobraźnię,
 • inteligencję emocjonalną,
 • naukę nowych rzeczy,
 • odpowiednią ilość ruchu,

a także, a właściwie przede wszystkim zaufanie do nas jako rodziców, które może okazać się kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz jego postrzegania prawidłowego modelu rodziny.

Domki ogrodowe wewnątrz? A dlaczego nie?!

Warto rozwinąć również kwestie mniej znanej, choć zyskującej w ostatnich latach na popularności alternatywy outdoorowej, jaką są drewniane domki do pokoju dziecięcego. Mała, magiczna przestrzeń niczym drzwi do Narni przeniesie dziecko w świat wyobraźni nawet w zimne i deszczowe wieczory. Bez względu na to, czy domek jest latającym pałacem wróżki, czy kryjówką piratów, zapewni dziecku masę budującej i kreatywnej zabawy, a rodzicom stworzy okazję do poznania świata dziecka i wspólną zabawę.

 

Najpiękniejsze zabawki to takie, które uczą, rozwijają, oraz stwarzają okazję do budowania rodzinnych więzi. Kawałek drewna? A może most to wzajemnego szczęścia i ciepła ogniska domowego?