Drewniane piaskownice dla dzieci

Istnieją przedmioty, bez których nie ma dzieciństwa: lody, kałuże, ślizgawka. Czy wyobrażasz sobie dziecięcy świat bez zabawy w chowanego lub robienia kasztanowych ludzików? Oczywiście, że można sobie taki świat wyobrazić. To świat dorosłych, przestrzeń pozbawiona codziennej magii wyobraźni. Magii, która pozwala dzieciom przyrządzać zupę z trawy i piasku serwowaną w foremce. Magii, która dzieje się w jednej z najważniejszych pierwszych dziecięcych przestrzeni – piaskownicy.

Dawno temu, na osiedlowym placu zabaw…

Piaskownice naszego dzieciństwa zazwyczaj były wybetonowanymi prostokątami wypełnionymi piachem, który co jakiś czas wymieniali panowie z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych. Kiedy nadchodził ten Wielki Dzień, każde dziecko chciało wypróbować nowy piasek: czy będzie lepszy niż ten zużyty, wyjeżdżony przez resoraki i wyżłobiony przez zamkowe fortyfikacje? Nikt nie przejmował się wtedy osiedlowymi psami czy kotami a po zabawie w piachu biegło się pograć w dwa ognie. Dziś standardy placów zabaw dość mocno się zmieniły, częściej zastanawiamy się, czy piaskownice, w których bawią się nasze dzieci są na pewno czyste, zdarza się, że place zabaw są po prostu zamykane na klucz. Nie zmieniło się jedno – piaskownica to miejsce zawsze chętnie oblegane przez dzieci w różnym wieku. Dlaczego ta niepozorna przestrzeń jest tak atrakcyjna dla najmłodszych? 

Piaskownica to miejsce, w którym dziecko może poczuć się autonomicznie. Dzieci uczą się świata nie tylko w domu – przyroda, naturalne otoczenie są dla ich rozwoju bardzo ważne. To wyjście poza domową przestrzeń, rodzicielską opiekę i nadzór pozwala im rozwinąć skrzydła, czerpać inspiracje do zabawy wśród natury. Piaskownica to dziecięce terytorium, do którego dorośli zazwyczaj nie wchodzą lub wchodzą tylko na jakiś czas. Nasze dzieci stają się w piaskownicy kim tylko chcą: budowniczymi miast i zamków, architektami parków i gór, inżynierami dróg. Zamieniają się w księżniczki i rycerzy, kierowców formuły pierwszej, kucharzy, rzeźbiarzy. Planują swoją przyszłość i budują świat swoich marzeń. Warto podejrzeć, co Twoje dziecko tworzy z piasku – być może da Ci to do myślenia, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję o kupnie prezentu na urodziny czy książki na wspólne wieczorne czytanie.


Dlaczego piaskownica z drewna?

Już wiesz, jak ważną przestrzenią jest piaskownica w oczach Twojego dziecka.  Teraz zadanie dla Ciebie – przygotuj tę przestrzeń tak, by była bezpieczna, ale też nie ograniczała wyobraźni malucha.  Jest zasada, która sprawdza się zawsze, jeżeli rzecz dotyczy urządzania dziecięcej przestrzeni – im bliżej natury tym lepiej. Jest też druga zasada, o której nie możesz zapomnieć – urządzasz przestrzeń dla swojego dziecka, nie dla siebie. To bardzo ważne w czasach, kiedy dziecięce pokoje wypełnione są świecącymi, grającymi zabawkami, które dzieciom tak szybko się nudzą. Wiesz dlaczego tak się dzieje? Jest tak, ponieważ dziecko poznaje świat obserwując przyrodę, a nie wymyślony przez dorosłych świat zabaw. Czy przyroda tonie w różowym plastiku? Czy natura piszczy, mruga, dzwoni, wygrywa melodyjki? Nie. Przyroda jest. Koi, inspiruje, płynnie przechodzi z wiosny w lato, by ozdobić świat jesienią w najpiękniejsze odcienie złota, pomarańczy i czerwieni. Śnieg pada bezszelestnie, mróz cicho pojawia się nocą. Pozwól sobie pójść pod prąd i zbuduj swojemu dziecku świat, który do niego nie krzyczy, a zaprasza do eksploracji, eksperymentów, snucia scenariuszy zabaw. Tą zasadą warto kierować się przy wyborze piaskownicy. Piaskownice drewniane wtopią się naturalnie w każde otoczenie. Dadzą Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, spokoju. Nie będą odwracały uwagi krzykliwymi kolorami czy masą gadżetów. Pochłonięte zabawą dziecko będzie odrywało się od niej, by pomachać do przelatującego samolotu, krzyknąć na przechodzącego niedaleko kota czy wróbla, który przysiadł na gałęzi. Innymi słowy – będzie w ciągłym kontakcie z naturą. 


Drewno – budulec doskonały.

Drewno to surowiec, który wykorzystujemy od tysięcy lat. Budowano z niego całe grody, wsie i miasta. Legendarny Ford T miał drewniane szprychy. Jeśli znajdziesz wolną chwilę, sprawdź jak piękna jest Metropol Parasol, największa drewniana konstrukcja Europy. Czasy się zmieniają, postęp technologiczny zaowocował nowymi materiałami konstrukcyjnymi i budowlanymi, a my wciąż chętnie wybieramy drewno. Rozejrzyj się po swoim domu – i w nim wiele przedmiotów wykonanych jest z drewna. Nic dziwnego, drewno jest materiałem naturalnym, plastycznym, pięknym. Daje poczucie przytulności, jest miłe w dotyku. Nie ma dwóch takich samych desek, tak jak nie ma dwóch takich samych drewnianych przedmiotów. Dlatego jeżeli staniesz przed wyborem materiału, z którego ma być wykonana piaskownica dla Twojego dziecka, wybierz właśnie drewno. Na pewno docenisz fakt, że drewno ma naturalne właściwości antybakteryjne. Takie bakterie jak Escherichia coli, Salmonella czy Listerie nie namnażają się na powierzchniach drewnianych. To dzięki ligninom i taninom – związkom naturalnie występujących w drewnie.
Higieniczne, bezpieczne, trwałe i naturalne – czego chcieć więcej od surowca, który pomaga budować dziecięce fantazje? 


Chowaj głowę w piasek!

Drewniana piaskownica jest jak solidnie wykonany mebel do domu. Najważniejsza w jej konstrukcji jest stabilność. Dzięki wykorzystaniu naturalnego ciężaru drewna, piaskownica jest bezpieczna - możesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie przewróci się razem z nią, co może się zdarzyć w przypadku piaskownic plastikowych. Wysokość brzegów dostosowana jest do możliwości dzieci i stanowi solidne oparcie dla małych rąk i nóg. Piaskownica z drewna jest jak mała forteca – Twoje dziecko będzie się w niej czuło bezpiecznie i wygodnie.
Dzieci uwielbiają zabawę na dworze. Świeże powietrze wyzwala ich kreatywność, energię, siłę tworzenia. Daj swojemu dziecku możliwość eksplorowania świata bez skrępowania. Głowa w piasek? Orzeł na plecach, a może wykopanie jeziorka z wodą? Piaskownica to miejsce, w którym dzieci uwielbiają realizować swoje pomysły. Jeżeli lubisz bawić się na dworze ze swoim maluchem, zaproponuj mu zabawę w sklep – wejdź w rolę klienta, który przyszedł kupić trochę piasku na wagę, garść kamyków i trzy garście trawy. Wejdź w świat swojego maleństwa i zobacz, jak rzeczywistość nabiera kolorów i głębi, kiedy tworzy ją mały budowniczy. Wspólna zabawa w piaskownicy to także świetny pomysł na urodziny: piaskowa galaretka, piętrowy tort ozdobiony kamyczkami czy babeczki wyciśnięte z foremek w kształcie delfinów. Twoje dziecko dzięki zabawie w piaskownicy nabywa nowych umiejętności asocjacyjnych, socjalizuje się z innymi ludźmi i kształtuje swoją osobowość. Nie daj sobie nigdy wmówić, że Twoje dziecko tylko się bawi. Ono buduje swoją przyszłość i poznaje siebie.

A co z brudem? 

Brud to naturalne środowisko małego człowieka. Jego perspektywa poznawania otoczenia jest przecież zupełnie inna niż dorosłych i co tu mówić – zazwyczaj sięga dużo bliżej podłogi. Wspominaliśmy już o antybakteryjnych właściwościach drewna. O higienę zabawy zadbasz dodatkowo pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Jeżeli odpowiednio zabezpieczysz piasek w swojej piaskownicy, będziesz ją zamykać na noc i nie zapomnisz o regularnej wymianie - Twoje dziecko będzie bawiło się w otoczeniu dla niego bezpiecznym. Nie zostawiaj zabawek na noc w piaskownicy, najlepiej będzie, kiedy po prostu zabierzesz je do domu. Proponuj swojemu dziecku, by zamiast plastikowych zabawek, spróbowało używać tego, co znajdzie w ogrodzie: szyszek, kasztanów, liści, kamieni, gałązek. Z pewnością wieża z szyszek czy wyklejony kamyczkami zamek będzie prezentował się lepiej i ciekawiej dla Twojego dziecka niż stos rozrzuconych spychaczy, foremek, czy innych plastikowych gadżetów. To oczywiście tylko propozycja, jeżeli Twoje dziecko uwielbia swoje plastikowe zabawki nic w tym złego.
Wiesz co jest najważniejsze w byciu rodzicem? Pozwolenie swojemu dziecku na bycie dzieckiem. Nie myśl za dużo o brudzie, błocie czy innych zabrudzeniach. Piaskownica to jedno z najbezpieczniejszych i najchętniej wybieranych przez dzieci miejsc do zabawy. Najwyżej Twój maluch się pobrudzi a Ty włączysz pralkę. Rodzicielstwo trwa krócej, niż się tego spodziewamy. Czy wiesz, że tak naprawdę z naszymi dziećmi spędzamy tylko około 18 wspólnych wakacji? Potem nasze dzieci wybierają towarzystwo innych osób. Zapamiętaj tę liczbę, kiedy następnym razem Twój maluch wróci z piaskiem we włosach. Rajstopach. Butach i buzi.